Jakie zalety i wady mają podatki pośrednie?

Aby w przejrzysty sposób odzwierciedlić charakterystyczne cechy podatków pośrednich oraz ich znaczenie dla polityki ekonomicznej, warto bardzo dokładnie zapoznać się z ich największymi zaletami i wadami.

Jakie zalety mają podatki pośrednie?

Podatki pośrednie mogą pochwalić się bardzo dużą wydajnością, prostotą oraz stosunkowo niskim kosztem poboru. Ogromną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim szybkość poboru oraz rytmiczność wpływów podatkowych. Do największych zalet należy zaliczyć także stosunkowo niewielką możliwość uchylania się od płacenia podatków pośrednich. W dużej mierze wynika to z przemyślanego mechanizmu wzajemnej kontroli opodatkowania poszczególnych transakcji. Opisując największe zalety warto wspomnieć także o dość dużej elastyczności wpływów podatkowych zwłaszcza w okresie koniunktury gospodarczej. Sporym atutem jest także doskonały barometr sytuacji gospodarczej oraz ochrona skłonności poszczególnych podmiotów do oszczędzania i inwestowania.

Jakie wady?

Podatki pośrednie jak powszechnie wiadomo mają nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Do największych minusów należy zaliczyć przede wszystkim znacznie większy ciężar podatkowy zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę konsumpcję dóbr podstawowych o dość niskiej elastyczności popytu. Podatki pośrednie niestety nie uwzględniają realnej zdolności podatkowej poszczególnych podatników, dlatego też mogą bardzo negatywnie oddziaływać na płynność finansową poszczególnych firm. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że podatki pośrednie mogą sprzyjać wzrostowi inflacji.

O czym należy pamiętać?

Podatki pośrednie odgrywają bardzo ważną rolę zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę wiążący się z nimi tzw. efekt znieczulenia podatkowego. Jest to niezawodne narzędzie fiskalne, które umożliwia w niemal niezauważalny dla konsumentów sposób nakładanie nowych obciążeń podatkowych. To właśnie ten kluczowy element jest jedną z największych przewag podatków pośrednich nad podatkami bezpośrednimi, których ciężar jest zauważalny na pierwszy rzut oka i łatwo go odczuć.

Comments are closed.