Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

Trwający rok 2023 przyniósł wiele zmian w prawie budowlanym. Przepisy wejdą w życie już w kwietniu, a niektóre z nich są niezwykle istotne. Przedstawiamy, najważniejsze zmiany w prawie budowlanym.

Brak pozwolenia na budowę domu

Od 2023 roku polskie prawo budowlane dopuszcza budowę domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę. Jest to bardzo istotna zmiana w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów. Jeszcze do niedawna domy o powierzchni przekraczającej 70 m² wymagały takie pozwoleniu. Na ten moment do rozpoczęcia ich budowy należy posiadać projekt i umowę z kierownikiem budowy. To właśnie ten specjalista może przeprowadzać procedurę odbioru domu i potwierdzić jego gotowość do zamieszkania. Ponadto, od tego roku można budować domy jednorodzinne bez ograniczeń ich powierzchni. Pomimo tego należy pamiętać, że takie budynki nie mogą mieć więcej niż dwa piętra. Jeżeli chodzi o domy o powierzchni poniżej 70 m², to można je stawiać bez konieczności zatrudniania kierownika budowy.

prawo budowlane

Inne ważne zmiany

Znowelizowane prawo budowlane ma na celu przyśpieszenie inwestycji budowlanych. Ponadto, specjaliści pracujący nad jego modyfikacją starali się sprawić, że nowe przepisy ograniczą formalizm związany z możliwością rozpoczęcia budowy, a także z oddawaniem budynków do użytku. Z tego powodu wprowadzili takie zmiany jak:

  • utworzenie Baz Projektów Budowlanych,
  • powiększenie listy obiektów, których budowa nie wymaga posiadania specjalnego pozwolenia,
  • rozszerzenie systemów elektronicznych, których użytkowanie przyśpiesza inwestycje budowlane,
  • wprowadzenia kar wynikających z nieterminowego wydawania decyzji o pozwoleniach na rozbiórkę obiektów budowlanych.

Comments are closed.